KDU.breadcrumbs.homePlzeň - město Co do srdce Evropy patří? Asijská demokracie či křesťanská demokracie?
Zpět

Co do srdce Evropy patří? Asijská demokracie či křesťanská demokracie?

Přidáno 1. 9. 2018
Ilustrační foto
Na otázku Co je to demokracie? se už snažilo odpovědět mnoho lidí. Mnozí hledali i jiná řešení pro správu věcí veřejných.  Od osvícené monarchie na jedné straně, po bolševickou „vládu lidu“ (v reálné praxi totalitarismus) na straně druhé.
V souladu s českou Ústavou je demokracie v každé české obci uplatňována jako zastupitelská demokracie. V Plzni, která je statutárním městem, máme díky tomu dokonce možnost volit jak své městské, tak obvodní zastupitele.

Opakem zastupitelské demokracie je přímá „vláda lidu“. Pod pláštěm „vlády lidu“ nám 40 let vládla jedna státostrana. A tak dnes už dobře víme, že přímá „vláda lidu“ nikde jako způsob správy obce či státu nefunguje.

Různé politické strany či hnutí připojují ke svým názvům nejen slovo demokracie, ale i přívlastky jako demokracie sociální, občanská či křesťanská…  Občané se tak mohou orientovat, od jakých hodnot se odvíjí jejich program.

Jen je potřeba si dát pozor, když se demokracie sociální začne měnit v socialistickou a občanská v občasnou…  Ale to většinou občané rozeznají – když chtějí :-)
V posledních letech se znovu objevili zastánci hodnot, které si obvykle spojujeme s asijskými despoty či diktátory, kteří ovládají mnohé země na východ od české republiky.

Některé, v podstatě „byznysové projekty“, se dnes skrývají za hesla slibující přímou „vládu lidu“, jiné za skvělý způsob řízení jedním „ředitelem“ jako ve fabrice. Kdo někdy v životě dělal v dílně či ve fabrice ví, že tam žádná demokracie není. Prostě jen všechno řídí jeden generální tajemník, jeden předseda s generálními pravomocemi či jeden generální ředitel.

Křesťanská demokracie staví na hodnotách, které zná každý rodilý Čech či Evropan. Jejich základem je víra, rodina a solidarita se skutečně potřebnými. Proto je nám bližší křesťanská demokracie než to, co je nabízeno asijskými vůdci či jejich následovníky v Čechách.  Tomu odpovídá i křesťansko-demokratická politika, jejíž principy od roku 1990 uplatňuje KDU-ČSL i při řízení města Plzně i městských obvodů.

Nezapomeňte: KDU-ČSL – PRAVÁ VOLBA PRO PLZEŇ!

Stanislav Šec                                                                               Petr Náhlík
předseda KDU-ČSL v Plzni,                                                        místopředseda KDU-ČSL v Plzni,
radní MO Plzeň 3                                                                         náměstek primátora města Plzně