KDU.breadcrumbs.homePlzeň - město Ing. Petr Náhlík: 50 výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa
Zpět

Ing. Petr Náhlík: 50 výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa

Přidáno 19. 8. 2018
Ilustrační foto
Vážení spoluobčané,
dnes je to již padesát let, co si připomínáme 50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. 
Naštěstí si již 28. let si toto smutné výročí můžeme připomínat svobodně. 
Nejen v Praze, ale také v Plzni sehrálo v srpnu 1968 klíčovou úlohu krajské studio Československého rozhlasu. Proto si právě u budovy rozhlasu budeme společně připomínat, že před padesáti lety začala okupace sovětskou armádou, která trvala téměř 23 let a skončila až 27. června 1991.
 
Doba tzv. normalizace nastolené Gustavem Husákem trvala až do 17. listopadu 1989. Po krátkém období "Pražského jara" a několika měsících naděje na svobodný vývoj, znamenala okupace a normalizace návrat k „reálnému socialismu“ života v sovětském bloku a nový počátek politických procesů.
 
Dnes, kdy se komunisté opět nestydí překrucovat historii, považujeme za důležitou, každou připomínku skutečnosti, že svobodu je potřeba bránit stále. Proto je potřeba si připomínat i chvíle, kdy svoboda byla ohrožena, či dokonce pošlapána.
První, kdo si letos v Plzni připomněl výročí okupace, byli rehabilitovaní vojáci v čele s panem podplukovníkem v. v. Janem Kabátem. Výstava byla zahájena 6. srpna 2018 ve výstavním prostoru radnice města Plzně v 1. patře a potrvá do 31. srpna 2018.

 
Důstojníci ČSLA, kteří si nekompromisním nesouhlasem s okupací ČSSR armádami Varšavské smlouvy zachovali svou čest, byli na základě svých postojů v době normalizace propuštění z armády. Na paměť těchto vojáků byla 15. srpna 2018 odhalena na Náměstí T. G. Masaryka pamětní deska. Rád jsem přijal pozvání k jejímu odhalení a mohl tak osobně na toto setkání poděkovat statečným mužům, kteří si zachovali svou čest.
 
V samotný den 50. výročí okupace proběhne celá řada vzpomínkových akcí.
Od 14.00 do 18.00 hodin připravil Český rozhlas Plzeň program, který uctí památku obránců Rozhlasu v srpnu 1968
V 16.00 hodin proběhne vernisáž výstavy „Okupace 68 Plzeň“ v mázhauzu plzeňské radnice, kterou připravil Archiv města Plzně ve spolupráci se Západočeskou galerií.
Od 18:00 hodin budou v Masných krámech, Západočeské galerii promítány dobové filmové záběry, které byly pořízeny v prvních dnech okupace jak v Plzni, tak na území kraje. 
Od 19:00 hodin proběhne před Masnými krámy pietní happening k uctění 137 obětí sovětské okupace.
 
Jste srdečně zváni.
Zapomenout nesmíme, ani my, ani naše děti.
 
Petr Náhlík,
náměstek primátora města Plzně,
místopředseda KDU-ČSL v Plzni