KDU.breadcrumbs.homePlzeň - město Představení kandidáta do EP za Plzeňský kraj
Zpět

Představení kandidáta do EP za Plzeňský kraj

Přidáno 2. 4. 2019
Ilustrační foto

Prof. MUDr. Miloš Pešek, CSc.

Narozen 1. 10. 1950 v Plzni. Má 3 dětí a 12 vnoučat.

Miloš Pešek je český lékař, pneumolog, onkolog a ftizeolog, zabývající se především hrudní onkologií, genetikou, imunologií, ale také tuberkulózou a  dalšími plicními chorobami. V současnosti působí jako přednosta Kliniky pneumology a ftizeologie Fakultní nemocnice Plzeň, kde pracuje již 43 let.

Profesor Pešek má optimistický pohled na život. A jak sám říká, velkou roli v jeho životě hraje vděčnost. Vděčnost vůči tomu, co nás v životě potká. Věří, že od života dostáváme jen dobré věci a záleží jen na nás, jak s nimi naložíme, jestli jejich význam dokážeme dešifrovat. V Matoušově evangeliu v Bibli se praví, že tomu, kdo má, bude dáno ještě víc, a tomu, kdo nemá, bude odňato i to málo, co má. Chybí tam ale klíčové slovo vděčnost. Jste-li vděční za to, co od života dostáváte a umíte si s tím poradit, může se vám dařit velice dobře. Pokud jste nevděční, můžete přijít o všechno. Včetně zdraví. Už starověcí lékaři ale říkali, že nemoc je varování. Že nás upozorňuje, že něco je v našem životě špatně. A dáme-li si do pořádku život, máme větší naději se vyléčit. Hippokrates říkal: “Nejste-li připraveni změnit svůj život, není vám pomoci.” To je hluboká pravda. Stejně tak profesor Pešek léčil mnoho tisíc pacientů a ti, kteří byli úspěšní, prodělali často obdivuhodný osobnostní a duchovní rozvoj.
 

Nedávno s kolegy vydal knihu o diagnostice a úspěšných pacientech. Je totiž důležité, aby si pacienti uměli říci – tenhle sem taky chodil s těžkou nemocí a vyléčil se. Na to, aby k vám lidé přicházeli s důvěrou, potřebujete mít totiž pozitivní vzory.  
 

28. října 2018 mu prezident udělil  medaili Za zásluhy I. stupně, za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství.