KDU.breadcrumbs.homeStanislav Šec: „Ženy po mateřské jsou nejvýkonnější manažerky.“
Zpět

Stanislav Šec: „Ženy po mateřské jsou nejvýkonnější manažerky.“

Přidáno 9. 6. 2021
Ilustrační foto
Rozhovor s místostarostou a předsedou naší okresní organizace Ing. Stanislavem Šecem si můžete přečíst a nebo poslechnout v podcastu.

>>> Podcast <<<

Měla by podle vás státní správa naplno využívat moderních technologií, nebo by měla radši zůstat u papírové verze?

Myslím si, že jednoznačně používat technologie 21. století. Jsou samozřejmě výjimky, protože to nemůžeme udělat tak, aby vše bylo elektronicky. I pro starší  lidi musí existovat cesta jak to udělat, aby to i oni zvládli. Spoustu věcí jde dnes převést do sítě internet. Člověk dnes nemusí putovat po úřadech, ale mohou kolovat data, nebo v horším případě papíry od úředníka k úředníkovi, ale nemusí tam chodit člověk.

 

Kde se podle vás stala chyba při kolapsu sítě na sčítání lidu?

To je těžká otázka, já mám informace z medií a myslím si, že zvolený systém nebyl škálovaný na to, aby se v něm v jednu chvíli snažilo zadat data tolik lidí. Nevěřím tomu, že jich tam v tu chvíli bylo opravdu 170 000, kolik udává autor toho programu. Je to rozhodně krok správným směrem, vědět že existuje i cesta elektronická. Zároveň si ale myslím, že v této době, kdy zuřil covid a nejsou peníze, by se 2.2 miliardy daly využít lépe. Kdyby stát sčítání lidu odložil, tak by taky udělal dobře, protože ta data, která jsme posbírali odpovídají stavu společnosti před krizí a dramaticky se změní, vzhledem k tomu, co se děje na trhu.

Každá dobrá firma, před tím než má spustit systém, který má sloužit 10ti milionům lidí, provede běžné testování a jedním z těch běžných testů je zátěžový test, kdy se simuluje připojení právě velkého množství zákazníků, klientů, nebo uživatelů, aby se tomuto předešlo. Nejsem si jist, jestli se to událo.Ten systém byl drahý a jsem rád za to, že vznikl, ale myslím si, že se to mělo dotáhnout před tím spuštěním právě tím, že se to dostatečně otestuje.

 

Je podle vás bezpečné svěřovat číslo občanského průkazu, nebo číslo pojištěnce webu, u kterého si nejsme jistí že nespadne?

To je hodně dobrá otázka. Důvěra lidí je klíčová. I moje důvěra byla otřesena tím, že firma nedokáže zajistit, aby systém zvládl předpokládaný počet uživatelů a spadne. Stejně nepečlivá může být v ochraně našich dat, neříkám však, že to tak je. My máme na matrice několik elektronických systémů, nebo na odboru sociálních služeb, který pode mě spadá. Například máme elektronické rezervace svateb. To je software, který si náš úřad nechal přímo vytvořit, aby se co nejvíce ulehčilo zájemcům o svatby vybrat si volný termín.

 

Jaké změny přinesl rok s korona virem na vaši matriku ?

To je pro mě těžká otázka, protože mě napadá hned spoustu věcí, které  by se sem ani nevešly. Rozhodně se hodně omezil provoz, museli jsme zkrátit úřední hodiny, což vedlo k dramatickému nárůstu koncentrace našich klientů.  Ve chvíli, kdy už na úřad nemůžete chodit celý týden, ale musíte ve dvou dnech po 6ti hodinách, tak tam vznikají veliké fronty. Myslím si, že v tomto směru bylo rozhodnutí vlády kontraproduktivní, protože vedlo ke koncentraci lidí v určité časy na určitých místech. Uspíšili jsme některé věci, jako například naučili jsme se dělat zastupitelstva a zasedání rady online a musím říct, že kromě obrovského množství negativních věcí, které to přineslo jako je třeba nedostatek peněz, tak jedné věci to pomohlo. Tím, že se lidé naučili používat moderní technologie, tak ten odpor k tomu, vyvolat jednání online není, protože lidé si zvykli a považují to za normální. To je jedna z mála pozitivních věcí, které jsem zaznamenal

 

Mluví se o vzrůstu domácího násilí v rodinách, sledujete to na třeba na číslech rozvodů?

Na číslech rozvodů se to nějak výrazně neprojevilo. Informace, které mám ze sociálky jsou, že bohužel přibylo jiných řešení krizových situací v rámci rodin a to i tam, kde by se to nepředpokládalo. Na nějaké lidi to bylo opravdu hodně. My jsme ještě před covidem spustili v Plzni dva kurzy, které se jmenují Čtyři klíče k úspěšnému rodičovství a Čtyři klíče k úspěšnému manželství. Teď to bylo na přání pana starosty přejmenováno na Čtyři klíče k úspěšnému partnerství, aby se lidé, kteří nejsou manželé, nebo nemohou být manželé necítili být tím kurzem vytlačení. Jsou to kurzy o komunikaci a předcházení složitých životních situací. Například když mluvíte na dítě, nebo s partnerem, tak nepoužívejte slovo „Ty nikdy nevyneseš koš“ , to je zakázané slovo ve vztahu, které poté blokuje další komunikaci, protože ten neposlušný syn přeci jen ten koš alespoň jednou vynesl.

 

Je o vás známo, že jste milovníkem asijské kuchyně, ale Asie je poměrně rozlehlá a asijská kuchyně také, tak který druh kuchyně to je?

Asie je rozlehlá a téměř všechna jídla, která jsem z asijské kuchyně vyzkoušel mi chutnala. Já jsem fanoušek pikantních jídel, moje nejoblíbenější jídlo je vietnamská polévka Pho Bo, nebo Pho Ga. Rozdíl mezi těmito polévkami je v mase. Buď je tam kuřecí, nebo hovězí. Je to opravdu veliká radost si takové jídlo dát. Dále mám rád Kung Pao a také rád vařím taková jídla, byť tedy musím říct, že tak dobrou polévku, jako se dá koupit na náměstí v Plzni, tak tu si uvařit nedokážu, ale pracuji na tom.

 

Byl jste někdy na nějakém kurzu vaření? Máte k asijské kuchyni nějakou větší průpravu?

To bohužel nemám, ale když mi nějaké jídlo zachutná, tak se ptám kuchaře, nebo obsluhy a pak zkouším doma experimentovat, když mám čas. Mám pro to docela cit, protože se mi to většinou podaří. Abych pravdu řekl, když jsem pokazil nějaké jídlo, bylo to  české jídlo, třeba postavené na smetaně, ale když jsem vařil asijskou kuchyni, tak se to vždy dá zachránit na poslední chvíli. Manželka si ze mě dělá srandu, že když to není ono, doženu chuť  pikantností a jsem spokojený.

 

Byl jste nikdy v Asii?

V Asii jsem nebyl a jsem ostuda, protože chci už několik let navštívit Pražskou  tržnici SAPA, kam mě kamarádi zvali a říkali, že to je obrovský zážitek. Zcestovanou mám jen Evropu, nikdy jsem nebyl za oceánem, ani v Asii. Ale co jsem teď nestihl, věřím že doženu, až budou děti starší.

 

Když se vrátím k tomu, že jste vývojář aplikací, tak co přesně znamená uživatelsky přívětivá aplikace?

To je aplikace, která je pochopitelná a snadno se používá. Když jsme se bavili o  sčítání lidu, tak to je příklad, kde se to povedlo jenom tak z půlky. Není to katastrofa jako třeba v případě aplikace na registraci očkování, kterou také spustil stát,  nebo e-shopu na nakupování dálničních známek, kde už je to dobré ale na začátku úplně nebylo.

Uživatelsky přívětivá aplikace je ta, kterou rádi používáte a kterou snadno pochopíte, bez toho aniž byste museli používat návod. To mě velmi bavilo při vývoji. Když jsme udělali funkční aplikaci, tak jsme ji potom zlehčovali pro uživatele tak, aby se snadno a jednoduše používala. Ve chvíli, kdy potřebujeme otevřít manuál,  je to špatně.

 

Týká se tahle magická formulka i toho jestli je aplikace funkční i pro nevidomé?

Ano, patří to do téhle kategorie. V poslední firmě, ve které jsem pracoval, jsme spolupracovali s nevidomým člověkem, který jednou za tři měsíce aplikaci zhlédl. Existují programy které vás jako člověka, který vidí, zbaví zraku a čtou za vás tu aplikaci, nebo vás provází dotykovým zařízením, s tím jsem se nikdy nenaučil pracovat, ale vlastně simulují svět toho nevidomého. Přesto vždy ten nevidomý člověk do toho vnesl velkou přidanou hodnotu, protože našel věci, které by nás nenapadly.

 

Proč zrovna KDU-ČSL?

KDU-ČSL je pro mě strana, která nese hodnoty, které jsou pro mě velice důležité. Jsem z rozvedené rodiny, vychovával mě skvělý člověk, ale nebyl to můj vlastní otec. KDU-ČSL má rodinu na prvním místě a snaží se rodičům co nejvíce zjednodušovat život. Já sám jsem rodič, mám čtyři děti, tři kluky a holčičku a vidím, že spoustu věcí ve společnosti by mohlo být nastaveno lépe. Na KDU-ČSL se mi líbí to, že určitým způsobem vyzdvihuje roli rodičů, maminek, tatínků, váží si mateřství a otcovství a to mi přijde ohromně důležité. Občas je nám vyčítáno to, že si myslíme že žena má být zavřená doma a mít děti a stát u plotny, to není pravda. KDU-ČSL vytváří takové podmínky, aby ženy, které se chtějí uplatnit i během rodičovství, kdy mají malé děti, mohly mít částečné úvazky a mohly se realizovat. Já spolupracuji v týmu s několika ženami a musím říct, i když se nechci dotknout žen, které nemají děti, že děvčata, která se vrátila z mateřské dovolené, byla pod velikým tlakem malého dítěte a musela zvládat i domácnost. Jim se neuvěřitelně rozvinuly manažerské dovednosti a musím říct, že tyto mé kolegyně jsou mnohem výkonnější než leckterý muž, který dělal kariéru a to nemyslím špatně. Líbí se mi, že KDU-ČSL má úctu k lidem, k seniorům, k matkám a otcům a úctu k životu obecně.